Tatil Köylerinde Çocukla Tatil Nasıl Geçer?

Gülcan

Member
Çocuklarla Tatil

“Bir daha asla” dememek için…
Evde ya da işyerinde ya da çoğunlukla olduğu gibi her iki cephede çalışan, didinen, savaş veren anneler hadi geçmiş olsun. Bir zamanlığına bile olsa savaşa ara verip dinlenebileceğiniz günler ha geldi ha gelecek. Çünkü yaz geldi ve bu çoğunlukla tatil demektir.
Anne olmadığınız zamanlarda tatillerinizi kendi ihtiyaç ve isteklerinize göre planlayabilirdiniz ama artık durum değişti. Tatiller konusunda onlar büyüyüp de kendi tatillerini yapana dek sizin planlarınız da onlar tarafından belirlenecek artık. Önerimiz bu gerçeği baştan kabul edip çocuğunuzun kişilik özelliklerini ve elbette yaşını hesaba katarak planlama yapmanız. Çok küçük bir bebekle rahat edeceğiniz yerlerle on yaşındaki çocuğunuzun gitmek isteyeceği yerler başkadır elbette. Ama diğer yandan her on yaşındaki çocuk da aynı değildir. Onların da zevkleri, talepleri vardır.

Bu değişkenler içerisinde kaybolmamak ve bir tatilin daha sonunda “Bir daha mı? Asla!” dememek için gelin çocuklarla yapılacak tatile ilişkin seçeneklere şöyle bir göz atalım:

Tatil Köyleri:

Artıları:

Her şey dâhil hizmet sunan tatil köylerinden çocuklar için pek çok aktiviteyi de barındıranları seçerseniz gayet rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Çocuklarınızı rehberlere, bakıcılara ve öğretmenlere gönül rahatlığıyla teslim edip eğleneceklerinden emin olabilirsiniz. Siz de bu arada sizin için hazırlanan aktivitelere katılabilir ya da sadece güneşin, havuzun ya da denizin tadını çıkarabilirsiniz.
Eksileri:
Ne açıdan bakarsanız bakın mali durumunuz uygun değilse sizin için zaten hayaldir. Şartlarınızı zorlayıp tercih etmeniz halinde de kışın ödemeye devam edeceğiniz taksitler sizi gıcık edebilir. Hele bir de memnun kalmamışsanız. Çocuğunuz bebekse ne o aktivitelere katılabilir zaten ne de siz onu bırakıp bir aktiviteye katılabilirsiniz. Diğer yandan örneğin dört yaşındaki bir çocukla burada olmak aynı aktivitelere onunla birlikte dâhil olmayı gerektirecektir. O yaştaki bir çocuğu kime emanet edebilirsiniz ki? Zaten kabul de etmez çoğu. Dolayısıyla bu tip tatil yerleri en az ilköğrenim çağındaki çocuklar için ancak uygundur desek yeri. Ama o yaştaki çocuklarınız için de şunu bir düşünün: E hani siz bu tatili bir yandan da çocuğunuzla birlikte olmak için istiyordunuz?